Nimittäin kolesteroli ja verensokeri. Verenpaine vielä alemmaksi. Siinä on hommaa. Huonot geenit ja vielä huonommat ruokavalinnat eivät ole hyvä yhdistelmä. Varsinkin ikääntyessä ne alkavat kohota painon kanssa. Vielä ne eivät heilu minulla kovissa korkeuksissa, mutta olen huomioinut niiden nousun, kun olen mitannut. On niistä terveyshenkilötkin huomauttaneet.
Pakkaskeleillä on ollut mukava liikkua ulkona. Vielä enemmän pitäisi liikkua.
Olen tehnyt parin vuoden aikana muutoksia ruokailuuni. Mitään suuria käännöksiä en ole pystynyt tekemään. Pienet muutokset tekevät pitkällä aikavälillä suuria. Kävelylenkkien matkoja ja suuntia vaihtamalla mielenkiinto pysyy vireillä. Tässä kävelin vanhojen ratojen vierellä, jossa murskataan energiapuuta.
Paino on pysynyt samoissa lukemissa pitkän aikaa. Jossain siis olen onnistunut. Liikkumista en voi kovin paljon lisätä. Palautumiseen on otettava aikaa enemmän, joten ruokavalioon on satsattava.
- Olen vuosi sitten vaihtanut juuston 18% juustoon
- Suklaan ja muiden makeiden syömistä olen vähentänyt paljon. Ei joka päivä vaan kerran viikossa.
- Makeisiin ruokiin olen osaksi käyttänyt karppisokeria ( erytroli)
Syön joka päivä jogurttia. Olen välillä ostanut Salakis kreikkalaista jogurttia. Se on rasvaton, mutta se on usein lopussa kaupoissa. Suosittu tuote.
https://kalori.info/kalorit/kotimaista-1-kg-maustamaton-jogurtti-laktoositon_6415712614508
- Nyt olen ostanut jogurttia maustamattomana ja rasvattomana. Eräitä jogurtteja voin syödä makeuttamatta niitä hillolla tai marjoilla. Esim. AB jogurtti. Se ei ole rasvaton. Jos siihen ei lisää makeutta niin ei mitään hätää.
Uimahalli on suosikkipaikkani. Minulla on ollut vuosia ranneke sinne. Kymmenen kerran ranneke maksoi eläkeläiselle tällä kertaa 38 €. Onhan sekin rahaa. Hyvä olo tulee, kun ensin ui, voimistelee vesijumppaa ja saunoo niiden päälle. Vedessä kaloreita kuluu.


Kommentit